Alustame algusest

26.juunil 1926 a. (Samal aastal sai ka Nõmme alev linna õigused) oli nõupidamise koosolek, mida vend Suurallik alustas laulu ja palvega. Seejärel kõneles ta lühidalt käesolevast olukorrast ja selgitas palvemaja ehitamise vajadust. Vend Veldberg tõstis üles küsimuse, kas palvemaja üldse on tarvis. Läbirääkimistel selgus, et Nõmmel on palvemaja järele suur vajadus, ilma milleta pole usuelul edasiminekut ega kasvamist, vaid tuimus ja leigus võtavad maad ja lõpuks võib usutuli täiesti kustuda. Pika otsimise järel leiti sobiv krunt Nõmmel, Harku tn 48 (algselt Harku tn 45). Leping Nõmme linnavalitsusega sõlmiti 3. veebruaril 1927 selle krundi omandamiseks. Sama aasta juuni alguses tehti palvela krundile aed ümber ja 10. juunil toimus platsi õnnistamise jumalateenistus, mille toimetasid Vennastekoguduse hoolekandja Jüri Leidtorff ja Nõmme Rahu koguduse õpetaja Anton Eilart. Palvemaja plaani valmistas vend K. Veltberg. Maja nurgakivi panek oli 17. mail 1928. Sageli võis näha vendi töötamas koos peredega, mehed tegid raskemaid töid ning naised ja lapsed abistasid neid. Oktoobri keskel saadi suuremale ruumile uksed ja aknad ette, põrand alla ja ka väike ruum sai enamvähem valmis. Vend Peeter Vilbiks valmistas kõnetooli ja vend Otto Berg annetas väikese malmahju.

Harku palvemaja

18. oktoobril 1928. toimus vastvalminud palvemaja sisseõnnistamise jumalateenistus vend Leidtorff`ì ja õpetaja Eilarti osavõtul. Maja juurde oli kogunenud rohkesti rahvast, lauldi tänulaulu: “Oh võtkem Jumalat …” Laulu ajal keeras vend Leidtorff ukse lukust lahti ja lauldes astuti sisse. Kolmandat salmi lauldi ruumis sees tänu – ja rõõmupisarate saatel. Koosolijate otsuse järgi oli silmapilk nii pühalik, et mõeldi taevaväravate avanemise peale, neile, kelle nimed leitakse eluraamatust. Südamlikult ja soojalt kõnelesid vennad ja õpetaja, soovides selles majas Jumala õnnistust meile ja järeltulevale soole.

Töötegijad

Harku tn palvemaja 33. aastapäev

Vanemvennad:

Hans Suurallik (1928-1931)

Karl Veldberg (1932 – 1945)

Jaan Kõrtsin (1945 – 1948)

Jakob Kärner (1948 – 1968)

Osvald Himberg (1969 – 1970)

Jaan Käär (1970 – 1983)

Jüri Pootsmaa (1983 – 2021)

Jutlustajad:

Erich Palm

Jaan Kiivit jun.

Edgar Ots

Karl Karlson

Madis Oviir

Kes olid palvemajas oma prooviaastal ja läksid siit kirikutesse õpetajateks.

Õpetaja:

Rene Tasmuth (1966 – 2008)

Harmooniumi mängijad:

Osvald Himberg

Heljo Tasmuth

Hugo Lepnurm

Marika Kahar

Teet Põder

Reginald Levin

Aastapäevad

33. aastapäev

70. aastapäeva kirjeldus luuletusena

Palvemaja juubel

E. Rahamägi 1998

Hiiu-Harku palvemaja juubel

toimus sügisel oktoobrikuul.

– Seitsmekümne-  aasta Juubel

pälvis rahva tähelepanu küll.

Õpetajad, pastorid ja vennad

kodulinnast ja ka kaugemalt:

ususõbrad vanad, noored, hellad –

osalesid pühapäeval kaunimast.

Pühitseti pühapäeva üllast

rahu kirikus ning Harku palvelas –

jutlusi ja tervitusi küllalt

kanti ette usus, Vaimu väes.

Rõhutati puhast usuelu

Pühakirja põhjal tõega.

Põlatav on leigus, liha mõnu,

kombekristlus ebausuga.

Kasutagem kallist armuaega –

vaba aega kodus, külas, tööl. –

Alustagem palvusega päeva,

lõpetagem õhtul: palves veel … –

Üllast armastuse söömaaega

pidupäeva lõunaks pakuti –

hästi valmistatud maitsvat rooga

osavõtjatele jagati.

Vahelduseks muusikat ja laulu

palvesaalis palju pakuti,

laste viiuliansambli mängu

külakostiks Hagerist serveeriti.

Kõike kaunist salmida ei suuda,

mida kuulis kõrv ja tundis silm …

Seda kõike edastada suudab

üksnes tehniline helifilm. –

Kiiresti me päevad läevad,

ajamerde voolavad –

meile mälestused jäävad,

meenutades elavad.

91. aastapäev ületas AK uudistekünnise,

Vaata siit – link ERR lehele

Vennastekoguduse liikmed tähistasid palvemaja aastapäeva,

mis oli eetris 20.10.2019

Fotod

Kui sul on vanu materjale Vennastekoguduse palvemajade kohta, siis võta ühendust.

Kogume koos palvemajade kohta säilinud materjalid ja fotod kokku! Võta ühendust, et saaksime rääkida nendel teemadel:

margus@vennastekogudus.ee